Oftast framförda roller

Amina i Sömngångerskan av Bellini
Lucia i Lucia di Lammermoor av Donizetti
Norma i Norma av Bellini
Alice i Robert av Normandie
Marie i Regementets dotter av Donizetti
Agatha i Friskytten av Weber
Vielka i Fältlägret i Schlesien av Meyerbeer

Jenny Linds rollinstuderingar

ordnade efter det första offentligaframförandet på scenen
Sammanställt av Inga Lewenhaupt efter Kungliga Operans affischer och F A Dahlgren 1866

 

Elevroller vid Kongl. Theatern  i  Stockholm 1 september 1830 – 31 juni 1837

1830 – 1831
29 november 
Edvinsky och Floreska eller Den Polska Grufvan (C F Gilbert de Pixérécourt), originaltitel Les Mines de Pologne /Angela/

18 mars
Testamentet (August von Kotzebue), originaltitel Die Erbschaft /Johanna/

1831 – 1832
31 augusti
Johanna af Montfaucon (August von Kotzebue),originaltitel Johanna von Montfaucon
/Otto/

14 november
Baschan (Paschan) i Suresne eller Fruntimmersvänskapen (Etienne & Gaugiran-Nanteuil), originaltitel Le Pascha de Suresne ou L’Amitié des femmes /Jeannette/

1832 – 1833
? augusti-september
Greven af Castelli (C F Gilbert de Pixérécourt), originaltitel Le Pélerin blanc /Paul/

27 oktober
Marton och Frontin (Jean-Baptiste Dubois), originaltitel Marton et Frontin ou Assaut de valet /Marton/

1833
Skulden (Adolph Müllner), originaltitel Die Schuld /Otto/

1833 – 1834
3 oktober
Studenterne i Småland (Julius von Voss), originaltitel Die Sprüchlein /Louise/

25 november
Trettio år af en spelares lefnad (Charles du Fresne Du Cange & Jean Francois Dinaux), originaltitel Trente ans ou la Vie d’un joueur /Georgette/

31 januari
Fredrik och Christine (Eugène Scribe & Jean Henri Dupin), originaltitel Michel et Christine /Christine/

7 mars
Correspondensen eller Hvilken af kusinerna är det? (Emile=Balisson de Rougemont, Arago & Basset), originaltitel Le Cousin Frédéric ou La Correspondance /Toinette/

26 maj
Landtpoeten eller Det oskyldiga bedrägeriet (Philippe Destouches), originaltitel La Fausse Agnès /Louise/

1834 – 1835
? januari, sista föreställningen gav Jenny Lind 24 januari 1835
Mohrerne i Spanien eller Barndomens välde (Gilbert de Pixérécourt), originaltitel Les Maures d’Espagne ou Le Pouvoir de l’Enfance  /Zora/

11 april
Fostersonen eller För sexton år sedan (Charles du Fresne Du Cange), originaltitel Il y a seize ans /Pierrette/

1835 – 1836
23 oktober
Louise och Wallborn eller Naturens dotter (Lafontaine), originaltitel Die Tochter der Natur /Lotta/

6 december
(Den) Nya Garnisonen eller Karnevalsskämtet (Théaulon & Dartois) i Franz Berwalds musikarrangemang, originaltitel Les Femmes soldats eller la Forteresse mal défendue /Leonora/

10 februari
Frondörerna eller En dag under Partistriderne i Paris 1649 (Mélesville/A-F Lindblad), originaltitel La Maison du Rempartou Une Journée de la Fronde /Georgette/

9 maj
(Den) Nya Blåskägg eller Det hemlighetsfulla kabinettet (Angely), originaltitel Herr Blaubart oder Das geheimnisvolle Cabinet /Emile)

1836-1837
29 september
Den okände sonen (August von Kotzebue),originaltitel Das Kind der Liebe /Carolina/

?  ?
Wallensteins död (Schiller), originaltitel Wallensteins Tod, /fröken Neubrunn/

27 december
Oedipe i Atén (text Guillard, musik Sacchini, ballett Federico Nadi Terrade) efter Oedipe à Colone av Voltaire /En atheniensisk flichka/

2 januari
Konstapeln eller Kärlek och Uppoffring (fransk författare), originaltitel ? /Greta/

23 januari
Jenny Mortimer eller Röfvarebandet i Skottska Bergen (Eugène Scribe?), originaltitel ?/Betty/

28 mars
Zoé eller Den lånte älskaren (Eugène Scribe & Mélesville), originaltitel  Zoé ou L’Amant prêté /Zoé/

12 april
Adèle de Sénanges (Eugène Scribe & Antoine Francois Varner), originaltitel La Pensionnaire Mariée /Marie/

17 april
Fästmön från hufvudstaden (prinsessan Amalia av Sachsen), originaltitel Die Braut aus der Residenz /Rosa/

9 maj
Clementine eller De båda brefven (Ancelot & Cordier), originaltitel Clémentine /Julie/

17 maj
Trollflöjten (Schikaneder/Mozart), originaltitel Die Zauberflöte /Andra Genien/

22 maj
Marie de Sivry (Mme Ancelot), originaltitel Marie ou Trois Époques /Fanny/

3 juni
Konung Edvards söner (Casimir Delavigne), originaltitel Les Enfants d’Edouard /Emma/

1837-1838
23 augusti
Den svartsjuka hustrun (Régine Desforges), originaltitel La Femme jalouse/Justine/

27 augusti
De löjliga mötena (Nicolo Hoffman/Francois Benoit Isouard), originaltitel Les Rendez-vous Bourgeois /Lovisa/ även Marie?/

10 september
Fiskaren (Joseph Patrat/Antonio Bartolomeo Bruni), originaltitel Toberne ou le Pécheur suédois /Eric/

20 (?) augusti, 9 april (?)
Hvita frun på slottet Avenel (Eugène Scribe/Francois Adrien Boïeldieu), originaltitel La Dame blanche /Anna/

 

 






13 september (?) (premiär 31 maj 1836)
Angelo Malpieri, Paduas tyrann (Victor Hugo), originaltitel Angelo, Tyran de Padoue /Dafne/

9 oktober
Förposten eller Den bortglömde vedetten (Jules-Henri Vernov de Saint-Georges/ Louis Étienne Rifaut), originaltitel La Sentinelle perdue /Laura/

30 oktober
Gustaf Adolph i München eller Grafbruden (Karl Friedrich Bahrdt), originaltitel  Die Grabesbraut /Clara/

27 november
Slåtterölet eller Kronofogdarne (Pierre Antoine Piis & Pierre Yon Barré), originaltitel Les Vendangeurs ou Les Deux Baillis /Lovisa/

Fästningen i Boston eller De tre arrestanterna (Dupaty), originatitel La Prison militaire ou Les Trois prisonniers /Fanchette/

9 december
Robert af Normandie akt IV (Eugène Scribe/Giacomo Meyerbeer), originaltitel Robert le Diable /Alice/

13 januari
Kärlek och hämnd eller Den amerikanska apan (Wilhelm Müller), originaltitel Domi der Affe eller Der Kampf mit der Schlange/Hyacinthe/

20 februari 1837 – 23 maj 1838
Örnnästet (Karl Eduard von Holtei/Franz Gläser), originaltitel Des Adlers Horst /Rosa/

7 mars
Friskytten (Carl Maria von Weber), originaltitel Der Freischütz /Agatha/

12 mars
Domis död (=fortsättning på Kärlek och hämnd av Wilhelm Müller), originaltitel Domis Tod /Hyachinthe/

27 april
Marie eller Bröllopsfesten (Francois Antoine Eugène Planard/Ferdinand Hérold), originaltitel Marie /Marie/

5 juni
Drottning Christina (Gustaf III & Kjellgren/Müller) /Segern/

Roller som aktris vid Kongl. Theatren 1 juli 1838 – 31 juni 1844
(Tjänstledig för studier i Paris 1841-1842)

1838 –1839
föreställningar fram till 12 oktober
Ferdinand Cortez (de Jouy & Èsménard /Spontini), originaltitel Ferdinand Cortez, eller La Conquête du Mexique /Amazili/

18 september
Emmelina   Den schweiziska familjen (Weigl) opera

21 november - 2 december
Rosenbuketten (Achille Albini), orginaltitel Die Rosen /Leonie/

December
Trollflöjten (WA Mozart) orginaltitel Die Zauberflöte /Pamina/

?
Löjliga möten /Lovisa/

3 december
Euryante (Carl Maria von Weber) /Euyrante/

26 januari?
Slottet Monteneno (Nicolas Dalayrac) /Laura/

10 maj
Robert av Normandie (Giacomo Meyerbeer), originaltitel Robert le Diable /Alice/

1839-1840
15 oktober
Vestalen (Gaspare Spontini) /Julia/

16 maj
Lucie eller Bruden från Lammermoor (Gaetano Donizetti), originaltitel Lucia di Lammermoor /Lucie/

?
Don Juan ( W A Mozart), originaltitel Don Giovanni /Donna Anna/

?
Armida (Christoph Willibald Gluck) (1844 ?) /Armida/

Kärleksdrycken (Gaetano Donizetti), originaltitel L’Elisir d’amore /Adina/

1841 – 1842
21 januari
Den okända (Vincenzo Bellini), originaltitel La Straniera /Alaide/

19 maj
Norma (Vincenzo Bellini) /Norma/

1841 - 1842 Paris

1842 – 1843
6 februari
Nationaldivertissement

1 mars
Sömngångerskan (Vincenzo Bellini), originaltitel La Sonnambula /Amina/

? mars
Figaros bröllop (WA Mozart), originaltitel Le Nozze di Figaro /Grevinnan/

?  april
Hugenotterna (Giacomo Meyerbeer), originaltitel Les huguenots /Valentine/

11 maj
En majdag i Värend (Carl Wilhelm Böttiger) /Märtha/

14 juni
Skatan eller Stölden i byn Palaiseau (Gioacchino Rossini), originaltitel La gazza ladra /Ninetta/

1843 – 1844
2 december
Jag går i kloster (Franz Berwald) /Julie/

19 februari
Armida (Christhoph Willibald Gluck) /Armida/

11 maj
Näcken  /Thyra/

17 juni
Anna Boleyn (Gaetano Donizetti), originaltitel Anna Bolena /Anna Bolena/